Suomalaista jalkapallokansaa viime vuosina ilahduttanut Teemu Pukki tullaan näkemään jälleen Valioliigassa, kun Pukin edustama Norwich nousi liigaan. Suomalaiset eivät saaneet nauttia maamiestensä menestyksestä pitkään aikaan, eli sitten Sami Hyypiän menestysvuosien. Voidaan kai sanoa, että Pukki tuli hieman puskista ja harva uskoi, että hän parhaimmillaan voisi taistella Valioliigan eniten maaleja tehneen tittelistä.

Paitsi että Pukki on menestynyt Englannin jalkapalloliigoissa, on hän ollut mukana nostamassa myös Suomen maajoukkueen jopa EM-kisoihin. Tätä historiallista saavutusta päästään jälleen alkaneena kesänä nauttimaan, kun EM-kisat starttaavat toden teolla. Suomen maajoukkueen näkeminen maitten välisissä arvoturnauksissa on todella harvinaista, joten tämän kesän EM-kisoista kannattaa ottaa penkkiurheilijan kaikki irti. Suomalaiset jalkapallon pelaajat ovat kyllä menestyneet aiemminkin Valioliigassa ja muissa Euroopan parhaissa jalkapalloliigoissa, mutta maajoukkueena emme ole päässee suuriin arvoturnauksiin.

Valioliiga yksi maailman parhaista liigoista

Voidaan sanoa, että valioliiga on yksi maailman kovatasoisimmista jalkapalloliigoista. Ensimmäinen kausi pelattiin 1992–1993, jolloin Englannissa tapahtui seurajoukkueiden uudelleenjärjestely ja uuden liigan syntyminen. Iso osa tätä murroksesta liittyi TV-sopimuksiin, eli käytännössä rahaan ja sen jakamiseen.

Tällä hetkellä Valioliiga on UEFA:n sarjojen vertailussa toisena. Vaikkakin valioliigaa pelataan Englannissa, liigassa pelaa erittäin paljon ulkomaalaissyntyisiä pelaajia. Esimerkiksi kaudella 2008–2009 pelaajista yli 59 prosenttia oli ulkomailta kotoisin.

Kaudella 2020–2021 sarjaan osallistuvat seuraavat joukkueet:

 • Chelsea
 • Crystal Palace
 • Arsenal
 • Aston Villa
 • Brighton & Hove Albion
 • Burnley
 • Liverpool
 • Manchester United
 • Everton
 • Fulham
 • Southampton
 • Leeds United
 • Leicester City
 • Manchester City
 • West Bromwich Albion
 • Newcastle United
 • Sheffield United
 • Wolverhampton Wanderers
 • Tottenham Hotspur
 • West Ham United

Englantilaiset ovat jalkapallokansaa ja oman joukkueen kannattaminen on usein fanaattista. Monesti Englannissa asiaan kuuluu myös pubissa oluen nauttiminen samalla, kun jalkapalloa seurataan TV:stä.

Osa joukkueista menestyy vuodesta toiseen

Liigaan mahtuu joitakin suuria nimiä kuten Manchester United ja Manchester City. Jos katsotaan viime vuosien mestaruuden viejiä, niin samat joukkueet onnistuvat vuodesta toiseen olemaan sarjataulukon kärkipäässä. Varsinkin Manchester United, Manchester City, Chealsea sekä Arsenal ovat onnistuneet nappaamaan mestaruuden jo moneen otteeseen.

Teemu Pukki onkin kovassa seurassa Valioliigassa, mutta on osoittanut otteillaan, että pystyy kamppailemaan tosissaan myös niin kovalla tasolla. Pukki on myös todella suosittu pelaaja seuran fanien keskuudessa ja miehelle on olemassa omia meemejä ja kannustuslauluja. Monet seuran fanit myös tietävät, mitä Pukki tarkoittaa Englanniksi, ja moni meemi onkin saanut alkunsa juuri pukista tai joulupukista.

Suomalaisten pelaajien menestys

Suomesta on paljon helpompaa tulla maailmanluokan jääkiekon pelaajia, koska harjoitteluolosuhteet ja valmennus ovat aivan maailman huippuluokkaa. Sen sijaan jalkapallossa Suomi antaa tasoitusta jo ilmastonsakin vuoksi. Pitkä kylmä talvi ei ole optimaalinen jalkapallon harjoittelulle, joten lajia pitää talvisin pelata sisäkentillä. Monet pelaajat myös vaihtavat talvisin lajiksi jääkiekon, joten jalkapallon harjoittelu ei saa samanlaista harjoitusmäärää, kuin mitä esimerkiksi Brasiliassa tai Espanjassa nuoret lupaukset saavat.

Aika tulee näyttämään miten hyvin suomalaiset tulevaisuuden pelaajat pärjäävät Valioliigassa ja muissa Euroopan huippuliigoissa. Pukin kaltaiset pelaajat madaltavat aitoja, jotta muutkin suomalaiset pelaajat voisivat päästä huippuliigoihin pelaamaan.

Jari Litmanen ja Sami Hyypiä olivat takavuosina aivan maailmanluokan huippupelaajia ja nyt voitaneen kai jo laskea Teemu Pukki tähän samaan kategoriaan. Mielenkiintoista on myös se, että Pukki on vieläpä maalintekijä. Mikael Forssel oli myös maalintekijä, muttei pärjännyt niin hyvin kuin Teemu Pukki. Pukki onkin ensimmäinen Suomesta tullut aivan maailmanluokan maalintekijä, pelasipa hän sitten Valioliigassa tai Suomen maajoukkueessa.

Edellinen artikkeliMiten suureksi eSports vielä kasvaa?
Seuraava artikkeliMyös ilmainen VPN tarjoaa netissä suojaa