Enpä ole ennen näin hienoa salamia taikka joulukalenteria nähnyt! Saksalainen salamivalmistaja Könecke on saanut loistavan idean ja pistänyt pötkön makkaraa joulukalenteriksi. Oi-oi kun on joka aamu romanttista ja ihanaa sipaista veitsellä kunnon siivu heti aamusesta meetvurstia ja aloittaa päivä sillä. Siitä onkin luontevaa jatkaa joulun odotukseen vaikkapa ostosriehaan.
Tämä kyllä todella peittoaa kaikki aiemmin kohtaamani adventtikalenterit eli joulukalenterit. Kaiken lisäksi ensimmäisenä päivänä saa isomman palan ja jouluaattona toisen isomman päätypalan. Ja ne päätypalathan ovat parhaita! Siitä kyllä taistellaan aattoaamuna. Jäämme odottamaan sipuliteemakkarakalenteria.
Lähde: lovelypackage.com
Tälle kylkeen perinteikäs suomalainen joulukalenteri eli kaljakoppa – kyllä kelpaa.
Miltäköhän maistuu 24 päivän jälkeen…
Tommonen ny pahaks mee
Teenpä oman!
joulu alkaa joka vuosi aikaisemmin..
haiseva jööti kuollutta eläintä muistuttamassa joulun sanomaa
Hm…. valkoinen..
Luultavasti vain salamin päällä oleva kelmu/muovi mikälie päällyste on valkoinen.
eiks toi ala menee huonoks tai jotain noin monen päivän jälkeen
kestomakkara (tässä tapauksessa salami) ei mene noin lyhyessä ajassa huonoksi koska se on kuivattu juuri siksi ettei se normaali tiloissa menisi nopeasti huonoksi
Nams! toi olisi kyllä paljon parempi kuin perus suklaakalenteri mistä saa vain pahaa suklaata ja huonon mielen
Mahtava vaimolle!
Nam hyvää XD
Miksi rupesi yhtäkkiä tekemään mieli meetwurstia, sinapilla..
Jouni Hynystä lainatakseni ”kyllä se nyt kettutyttöjä mahtaa harmittaa, siinä on lihaa ja ihmiset syö sitä, saitana..”
Kommenttien lisääminen on estetty.